מכשיר הטרמפולינה היסטוריה

 המקורות של מכשיר הטרמפולינה מגיעים מאות שנים אחורה. האסקימוסים השתמשו בעור כלבי ים מתוח בכדי להקפיץ אחד את השני. ישנן גם עדויות שונות מאירופה על אנשים ש"עפים באויר" בעזרת קבוצת אנשים האוחזים בקצוות שמיכה מתוחה.

אולם, מי שנחשב בעיני רבים בתור "המקור" של מכשיר הטרמפולינה הוא צרפתי בשם טרמפולין   (du Trampolin). טרמפולין היה אקרובט טרפז בקרקס שבעקבות נפילה על רשת שהיתה תלויה מתחתיו והקפיצה אותו בבטחה לקרקע, החל להשתמש ברשת מתוחה לשיכלול ההופעה על הטרפז.

גרסה אחרת מדברת על בחור אמריקאי בשם ג’ורג’ ניסן (George Nissen) שעסק בהתעמלות מכשירים וגם בספורט הקפיצות למים. כאשר ביקר ג’ורג’ בקרקס ראה את אקרובטי הטרפז מסיימים את התרגילים בנפילה לרשת הביטחון הפרוסה מתחתם בכדי לרדת לקרקע. ג’ורג’ הצעיר חשב שניתן להשתמש במכשיר דומה שיוכל לאפשר למתעמלי התעמלות הקרקע לבצע תרגילים דומים לאלו שמבצעים הקופצים למים. ג’ורג’ בנה במוסך של אביו מסגרת מברזל עם יריעת בד מתוחה עליה. לאחר סדרת פיתוחים ושכלולים, החל ג’ורג ניסן ביחד עם חברו לארי גריסוולד (Larry Griswold) להשתמש בטרמפולינה כאטרקציה משעשעת לילדים ולמבוגרים והחלו להופיע עם המכשיר בטקסס ובמקסיקו. במקסיקו שמע ג’ורג’ שהשם בספרדית לקרש הקפיצה למים הוא  el trampolin""   והחליט לרשום את השם "Trampoline" בתור הסימן המסחרי של המכשיר שהמציא.

בשנת 1942 הקימו ג’ורג ניסן ולארי גריסוולד חברה בשם "גריסוולד - ניסן טרמפולין & טמבלינג" והחלו לייצר טרמפולינות. הטרמפולינות החלו לשמש ככלי עזר למתעמלים, מה שהתפתח די מהר לענף בפני עצמו שנקרה בזמנו “Rebound Tumbling”.

בזמן מלחמת העולם השניה, השתמשו בבית הספר לטייס של חיל הים האמריקאי בטרמפולינות לאימון טייסים. לאחר המלחמה החלו גם האמריקאים וגם הרוסים, להשתמש בטרמפולינות לאימון אסטרונאוטים באימונים לצורך קבלת תחושת ריחוף ולצורך התרגול המוחי לתחושות הריחוף.

כיום, הרבה ספורטאים מענפי ספורט שונים ומגוונים, בינהם סנובורד, פריסטייל בשלג וקפיצות למים, משתמשים בטרמפולינות לאימון ושיפור ביצועיהם.

מבחינת הספורט המוכר לנו כיום - החלה הטרמפולינה כמכשיר בתחום התעמלות המכשירים. רק בשלב מאוחר התפתח תחום הטרמפולינה כענף נפרד ועצמאי. עם התפתחות הענף החלו תחרויות נפרדות לענף הטרמפולינה, שלא כחלק מתחרויות התעמלות מכשירים.

התחרויות כיום כוללות תחרות יחידים )Individual(, תחרות זוגות המבצעים את אותו התרגיל על שתי טרמפולינות שונות בו זמנית ובתאום מקסימלי )Synchro( ותחרות קבוצתית של מספר קופצים המתחרים בדומה לתחרות היחידים אולם הניקוד מיוחס לנבחרת ולא לקופץ עצמו.

בשנת 2000 נכנס ענף הטרמפולינה כענף אולימפי. באולימפיאדת 2000 זכו אלכסנדר מוסקלנקו בגברים ואירינה קרבייבה, שניהם מרוסיה, כאלופים האולימפיים הראשונים בענף הטרמפולינה.
         
סיכמו, כתבו וערכו:
לוי יעקב,  זביאגין סאן,  לויטין אבנר.

חפש אגודה
חפש
הפייסבוק שלנו

כתבה מקסימה בבלוג ״שר הספורט״ עם Neta rivkin נטע ריבקיןתהנו

‎Posted by ‎איגוד ההתעמלות בישראל Israel Gymnastics‎ on‎ יום שלישי 22 ספטמבר 2015
נושאים קשורים
טרמפולינה
דף ראשי טרמפולינה
אודות
אודות האיגוד
סיכומי ישיבות
נהלים וטפסים
דבר היו"ר
דרושים
מבנה האיגוד
ענפים
טרמפולינה
אקרובטיקה
התעמלות אומנותית
מכשירים בנים
מכשירים בנות
התעמלות אירובית
תחרויות
לוח תחרויות
תוצאות מתחרויות
קישורים
FIG
Gymnastics Results
LOGLIG
מדיה
כתבות מהתקשורת
גלריה
צרו קשר
המידע באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות המחייבות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט. השימוש במידע המופיע באתר אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.
לחץ כאן למעבר לאתר הרישום של איגוד ההתעמלות